Okrouhlá
Okrouhlá je podhorská ves, ležící na jižním úpatí zalesněného hřbetu Kluček, asi 2 km severozápadně od Nového Boru a 3 km severně od centra Skalice. V roce 2011 tu žilo 556 obyvatel.
Historie
Střed obce s budovou obecního úřadu a geologickým parkem.
Foto: Jiří Kühn.
Obec byla založena patrně mezi lety 1502 - 1530. Písemně je poprvé zmíněna někdy po roce 1525 v českolipské městské knize a další zápis je z roku 1543, kdy Anna ze Salhausenu prodala "ves a les jménem Scheibe" Václavovi z Vartenberka. Okrouhlá už tehdy patřila k novozámeckému panství (dnešní Zahrádky u České Lípy) a tvořila tak jen malý ostrůvek mezi jinými panstvími, sjednocenými později v držení rodu Kinských. Roku 1621 bylo novozámecké panství Vartenberkům za účast ve stavovském povstání zkonfiskováno a v letech 1623 - 1634 je držel Albrecht z Valdštejna. Jeho vdově Isabelle Kateřině rozené Harrachové se při dalších konfiskacích podařilo panství Nový Zámek uchovat a dcera Marie Alžběta je roku 1654 přinesla věnem svému manželovi Rudolfovi z rodu Kouniců, kteří Okrouhlou vlastnili až do zrušení vrchnostenské správy v roce 1848.
Poloha obce nebyla příznivá zemědělství, a proto tu působili jen dva sedláci a šest zahradníků. Ostatní obyvatelé se zřejmě živili řemesly a prací v lese. V 1. polovině 17. století stála na svahu pod tehdejším domem č.p. 4 v dolní části vsi sklářská huť Johanna Müllera, jejíž existenci potvrdily nálezy velkého množství střepů při stavbě železnice v roce 1868. Sklářství se ve vsi udrželo i později a s rozvojem nových technik se tu rozšířila domácká výroba. Sklo, dovážené z okolních hutí, se malovalo, brousilo, pozlacovalo nebo rylo, a rozvíjel se také sklářský obchod. Jedním z prvních zámožných obchodníků byl Johann Christoph Preussler, který tu roku 1733 postavil kapli Panny Marie Sněžné. Do kostela ale chodili zdejší lidé do Skalice, s výjimkou let 1622-1712, kdy obě vsi patřily k faře v Horní Libchavě.
Geologický park se slunečními hodinami.
Foto: Jiří Kühn.
Už po sedmileté válce prý v domě č.p. 27 vyučoval vysloužilý kaprál Christian Jessenberger zájemce z obchodnických a řemeslnických rodin ve čtení a psaní. V letech 1777 - 1778 byla v obci postavena škola, ve které se vyučovalo také kreslení, potřebné pro zdejší malíře skla. Roku 1787 měla obec 68 popisných čísel a postupně v ní vznikaly další sklářské exportní firmy, jako například společenství obchodníka Hackela nebo firma Christiana Gottlieba Zahna. Do Španělska sklo vyváželi Johann Casper Zahn a Johann Georg Kirschner. Roku 1833 žilo v 80 staveních 590 obyvatel a dalších 5 domů s 37 obyvateli náleželo ke sloupskému panství. Ve vsi bylo tehdy evidováno 13 cechovních mistrů, 7 obchodníků a 39 živnostníků. Kromě zpracovávání skla a obchodu se lidé živili také pasířstvím, výrobou sít a později i malbou porcelánu. Zemědělství a ovocnářství tu hrálo jen podružnou roli. Správní reforma v roce 1850 přinesla obci vlastní samosprávu a roku 1881 tu byla postavena nová škola.
V roce 1900 měla Okrouhlá 91 domů s 680 obyvateli, kteří se kromě obvyklých řemesel živili hlavně malováním, rytím a kuličstvím skla, byli tu ale i malíři porcelánu a pasíři. V obci byl také obilní mlýn s pekařstvím, rafinerie skla Roberta Gepperta, výroba skleněných emailových obrazů a od roku 1893 byl v dolní části vsi závod na výrobu malovaných kostelních oken Karla Meltzera. Část obyvatel pracovala ve sklářských obchodech v Novém Boru a Arnultovicích. V roce 1923 byla k obci připojena osada Letní Víska, ležící těsně u silnice do České Kamenice, která do té doby patřila ke Skalici.
Památky a zajímavosti
Kaple Panny Marie Sněžné.
Foto: Jiří Kühn.
Na návrší mezi domky v západní části obce stojí barokní kaple Panny Marie Sněžné s věžičkou, která byla místo starší dřevěné kaple postavena roku 1733 převážně na náklady místního sklářského obchodníka Johanna Christopha Preusslera. V dolní části vsi, zvané Třídomí, stojí budova bývalého závodu na výrobu malovaných kostelních oken, k níž je přistavěna 24 m vysoká vzorkovna s kamennými opěrnými pilíři, vysokými lomenými okny a nízkou střechou, připomínající kapli. Novogotická stavba má pět oken vysokých 15 metrů a dalších jedenáct oken menších. Pod okrasnými baldachýny mezi okny byly dříve sochy, představující umění, vědu, obchod, řemeslo, Floru a Ceres. Interiér zdobily náboženské fresky a byla tu i zimní zahrada s fontánou a exotickými rostlinami. Budovu postavil v roce 1893 Karl Meltzer a 25. listopadu 1894 byla vysvěcena. Vzorkovna umožňovala sestavení a posouzení vyrobených kostelních oken ve správném světle a sloužila až do Meltzerovy smrti v roce 1906. Za tu dobu zde bylo vyrobeno přes 400 oken a osm z nich zdobí i kostel ve Skalici. Později nevyužitá stavba už jen chátrala a dnes je v havarijním stavu.
V centru obce stojí rozlehlá budova obecního úřadu s hostincem a na louce před ní byl na podzim roku 2012 vybudován zajímavý geologický park s ukázkami hornin, vyskytujících se v okolí. Uprostřed dlážděného oválu stojí mohutný čedičový sloup a po jeho obvodu je vysazeno 12 stromů, tvořících sluneční hodiny. Na návrší v pozadí je hřbitov, založený roku 1874.
Bývalá Meltzerova továrna na výrobu kostelních oken.
Foto: Jiří Kühn.
Novogotická výstavní síň bývalé Meltzerovy továrny.
Foto: Jiří Kühn.
Rodáci a osobnosti
V Okrouhlé se narodil sklářský obchodník Ferdinand Gerner (+1898) a harfista Josef Ziegenheim (*1875), který byl od roku 1903 královským komorním hudebníkem v berlínské Dvorní opeře.
Zajímavosti v okolí
Okrouhlá leží na jižním úpatí lesnatého hřebene Kluček, po jehož svahu vede silnice, spojující významná sklářská města Nový Bor a Kamenický Šenov. Součástí Kamenického Šenova je také Prácheň, u níž je proslulá Panská skála a nenápadná Vyhlídka s malým lyžařským svahem. Jihozápadně od Kamenického Šenova je Nový Oldřichov s pěkným hasičským muzeem a severně od města leží v malebném údolí vesnice Prysk. Jižním směrem se od Práchně táhne až k Volfarticím hřbet Vlčího vrchu s vyhlídkovou Českou skálou, na jehož východním svahu je obec Slunečná. V širokém údolí Sporky pod hřebenem leží Skalice, nad níž se zvedá Skalický a Chotovický vrch. Řada zajímavých míst je také v okolí Nového Boru. Turisticky atraktivní je zejména Sloup se skalním hradem, koupalištěm u Radvaneckého rybníka nebo vyhlídkovými okruhy do Cikánského dolu a Sloupských skal. V údolí severně od Nového Boru leží Arnultovice a Polevsko s vyhlídkami a lyžařským areálem na Polevském vrchu. Severovýchodně nad Svorem vyčnívá z lesů výrazná hora Klíč s překrásným kruhovým výhledem do širokého okolí.