Chotovice
Chotovice leží v horní části údolí Chotovického potoka asi 2 km jižně od Nového Boru a 2 km západně od Sloupu. Součástí obce je také osada Stěna u hlavní silnice z České Lípy do Nového Boru. V roce 2011 měla obec 153 obyvatel.
Historie
Chotovická hospoda na jihovýchodním okraji obce před rekonstrukcí.
Foto: Jiří Kühn.
O vzniku obce nemáme žádné zprávy, ale pravděpodobně byla založena ve 14. století. První písemná zmínka o ní je v Deskách dvorských z roku 1455, kdy byl pihelský statek s Chotovicemi, Skalicí a Chomouty přiřčen Jindřichovi z Dubé na Milštejně. Později byl pihelský majetek připojen k sloupskému panství, jehož součástí Chotovice zůstaly až do zrušení vrchnostenské správy v roce 1848. Před rokem 1656 obec patřila k faře ve Sloupu a poté byla přeřazena do skalické farnosti. V roce 1772 měla 46 čísel popisných, zatímco místní část Stěna, připomínaná poprvé roku 1643, měla dlouho jen tři stavení. Čtvrtý dům tu byl postaven v roce 1821 a pátý až po roce 1900.
Obyvatelé Chotovic se živili převážně zemědělstvím a domácím tkalcovstvím, které tu ale v 19. století zcela vymizelo. Místo něho si od 18. století začali přivydělávat zušlechťováním skla. V květnu 1838 tu místní statkář a hostinský Wenzel Helzel otevřel lázně, v nichž se až do 2. světové války léčila chudokrevnost a revmatismus. V obci byla také škola. Učitel tady působil už v roce 1644 a v různých domech se pak vyučovalo až do 5. května 1886, kdy byla otevřena nová školní budova. Po 2. světové válce byla zdejší škola zrušena a děti od té doby chodí do Nového Boru.
V roce 1880 měla ves 56 domů a 345 obyvatel. Už roku 1873 ale vznikla na návrší asi 1 km severně od obce místní část Nové Chotovice, která se rychle rozrůstala. Lidově se jí říkalo "Nová Itálie", protože prvním osídlencem byl Ital Pisnoli. V roce 1881 tu stálo už 16 domů a do roku 1900 jejich počet stoupl na 37. Celé Chotovice tehdy měly 96 domů s 658 obyvateli. V obci byl obilní mlýn a žilo tu 8 sedláků, kteří zásobovali masem a mléčnými výrobky sousední Nový Bor. Další obyvatelé se živili řemesly, zejména sklářstvím, odléváním cínu a pozlacováním. V roce 1924 se Nové Chotovice od obce oddělily a staly se součástí Nového Boru, nazývanou dnes Hřebenka.
Památky a zajímavosti
Kaple Navštívení Panny Marie.
Foto: Jiří Kühn.
V centru obce je kaple Navštívení Panny Marie, postavená v letech 1776-1777. V její věžičce byl kdysi zvonek, přenesený sem ze starší dřevěné zvonice z roku 1729. V roce 1877 byl na severním okraji vesnice zřízen hřbitov. V obci se zachovalo několik roubených domů a zajímavá byla rozlehlá patrová budova hostince na jihovýchodním okraji obce, jejíž původní vzhled byl bohužel při nedávné rekonstrukci zničen. Naproti hostinci vybudoval majitel statku a výčepní Johann Wenzel Helzel železité a rašelinné lázně. Využil k tomu železitý pramen, vyvěrající v sousedním lesíku, jehož vodu doporučil tehdejší litoměřický okresní fyzik a lékař Dr. Ambrosi k léčení chudokrevnosti, revmatismusu a nervových nemocí. Helzel tu 13. května 1838 otevřel novou lázeňskou budovu se šesti kabinami, do kterých se čerpala voda z obezděného pramene. Jeho syn v roce 1870 lázně rozšířil. Pramen upravil také na pitné kůry, zřídil tu rašelinné koupele, vybudoval velký ubytovací dům s jídelnou a verandou a lesík za budovou přeměnil na park. Lázně měly velmi dobrou pověst a sloužily až do roku 1945, kdy zanikly. Roku 1880 v nich údajně pobýval i německý přírodopisec Alfred Brehm.
U polní cesty do Chomoutů a Pihelu je z dálky viditelná Helzelova kaple, postavená v roce 1813 majitelem okolních pozemků Johannem Wenzelem Helzelem. Její průčelí zdobil od roku 1855 obraz Matky Boží od Franze Wernera a po stranách byly obrazy sedláka, vzhlížejícího k Bohu a sv. Václava od téhož malíře. Ve 2. polovině 20. století byla kaple zcela zničena, ale někdy kolem roku 2000 byla znovu postavena. Podle pověsti stál ještě kolem roku 1750 u kapličky starý hraniční Červený sloup, z něhož ale zůstal na počátku 20. století už jen kamenný základ.
Budova bývalých lázní.
Foto: Jiří Kühn.
Helzelova kaple.
Foto: Jiří Kühn.
Rodáci a osobnosti
Z Chotovic pocházel činoherec a generální sekretář drážďanského dvorního divadla Emanuel Bergmann (1820 - 1877) a ve své době tu byla známá muzikantská rodina řídícího učitele Franze Antona Schmutzera (1790 - 1849), jehož syn Wilhelm Schmutzer (1819 - 1867) byl koncertním virtuózem na eufonium a druhý syn Philipp Maxmilian Schmutzer (1821 - 1898) vynikl jako violoncellista a basový zpěvák. Řadu originálních obrazů s církevními motivy vytvořili zdejší malíři Franz Werner (1819 - 1897) a Franz Wedlich (*1854). Asi nejznámějším chotovickým rodákem je lékař a vlastivědec Franz Hantschel (1844 - 1940), který napsal mnoho odborných článků, průvodců a vlastivědných publikací, a jeho zásluhou vznikla kolem roku 1912 i obsáhlá Vlastivěda okresu Česká Lípa.
Zajímavosti v okolí
Chotovice leží spolu s Janovem jižně od Nového Boru, který je významným sklářským střediskem. Východně od obce je oblíbené letovisko Sloup se skalním hradem a romantickou oblastí Sloupských skal s Cikánským dolem a řadou vyhlídek, sahající pod Slavíčkem a Tisovým vrchem až k Modlivému dolu u Svojkova. Severně od Sloupu je Radvanecký rybník s koupalištěm a za Radvancem se táhne lesnaté Údolí samoty ke Cvikovu. Na západní straně obce se zvedá výrazný Chotovický vrch s nižším Lipovcem a Skalický vrch, za nimiž leží v údolí Sporky Skalice. Jižně od Chotovic je rozptýlená osada Pihel s Červeným rybníkem, Pivovarským rybníkem a s nepatrnými zbytky hrádku na Pihelském vrchu.