Lužické hory
Česky Deutsch English Francais

Města a obce

Huníkov

Huníkov je malá osada, ležící při silnici do Žandova, která přímo navazuje na kdysi stejnojmenné předměstí České Kamenice.
Doba založení osady, nazývané dříve Henne nebo Henneberg, není jistá. V Deskách dvorských se sice již roku 1460 uvádí nějaký Hunikow, ale v nejstarší kamenické městské knize o něm žádná zmínka není. Jméno Henne se jako traťový název objevuje až roku 1603 a někteří autoři kladou založení osady do roku 1631. Bezpečně je ale osada doložena až v roce 1720.
V roce 1833 měl Huníkov 46 domů, ve kterých žilo 286 obyvatel. V osadě byla také panská hájovna a dvůr, založený asi na počátku 18. století. Od poloviny 19. století se už Huníkov dále nezvětšoval a rozšiřovalo se pouze přilehlé předměstí České Kamenice. V roce 1849 se Huníkov stal součástí Dolní Kamenice a spolu s ní byl v březnu 1943 připojen k České Kamenici.

Poblíž osady jsou dvě kapličky. Jednou z nich je kaple sv. Barbory na předměstí České Kamenice, druhá stojí u silnice ke Kerharticím. Na jižním okraji osady je Huníkovský rybník.

Další informace

 


Stránky Lužických hor jsou umístěny na adrese: http://www.luzicke-hory.cz
Copyright (c) Jiří Kühn, 1997-2019.