Historické obrázky

Špičák u Varnsdorfu

Pohlednice z konce 19. století zachycuje nejstarší výletní restauraci na Špičáku, otevřenou Franzem Kühnelem 12. července 1898. Na vršku vpravo od ní je ještě vidět starší dřevěná vyhlídka, zřízená místním Horským spolkem.
Na pohlednici z počátku 20. století vidíme první restauraci na Špičáku po rozšíření, které si vyžádal mimořádný zájem návštěvníků. Chata ale sloužila jen do 26. listopadu 1905, protože následující noci zcela vyhořela.
Tato pohlednice představuje panoramatický výhled, který nabízela rozhledna u chaty na Špičáku na počátku 20. století.
Na této pohlednici vidíme druhou hospodu na Špičáku, otevřenou koncem jara 1906. Byla bez rozhledny, ale daleký výhled do okolí umožňovala okna ve štítech budovy. Ani tato chata tu ale nestála dlouho, protože v noci na 5. července 1915 úplně vyhořela.
Tato pohlednice zachycuje třetí restauraci na vrcholu Špičáku. Postavena byla jako nevelká chata v roce 1930, ale již v roce 1933 byla pro velký zájem návštěvníků rozšířena a doplněna o vyhlídkovou věž.
Na této zimní pohlednici vidíme třetí restauraci na vrcholu Špičáku. Chata přečkala 2. světovou válku, ale po ní ji využívala pohraniční stráž a někdy v 50. letech definitivně vyhořela.
Pohlednice ze 30. let 20. století představuje výhled z terasy hostince na Špičáku směrem k severu na Leutersdorf a horu Kottmar.