Lužické hory
Česky Deutsch English Francais

Historie Lužických hor

Vzpomínkové setkání u památníku 18. září 2004

Hlavní stránka památníku v Horní Světlé...

Bratr Martin Bradáč z mladoboleslavské Jednoty ČsOL stál čestnou stráž u pomníku ve vojenském stejnokroji. Spolu s br. Bradáčem stáli u pomníku čestnou stráž i vojáci současné AČR a členové mladobolesvské Jednoty ČsOL v dobových stejnokrojích.
Zástupci Jednoty ČsOL Česká Lípa a Armády ČR. Poručík Franěk z pražské posádkové hudby přivítal a ukončil setkání předválečnými armádními signály.
Celým vzpomínkovým aktem provázel br. PhDr. Jermář z naší Jednoty. Na začátku vzpomínkového aktu přivítal Michal Beneš nejvzácnějšího hosta - kpt. v.v. Jana Rejchrta s chotí.
Bratr Ing. Jaroslav Beneš pronesl hlavní projev, v němž seznámil přítomné s historií místa a s důvody, jež nás vedly k výstavbě pomníku. Kpt. Jan Rejchrt položil následně kytičku k pomníku se vzpomínkou na dobu, kdy on se svými druhy se zbraní v ruce hájili práva naší vlasti.
Kytici k pomníku a čest všem našim hraničářum z roku 1938 vzdali i zástupci AČR. Čest hraničářům vzdala i poslankyně PČR paní Ing. Jitka Vojtilová spolu s br. Michalem Benešem, tajemníkem mladoboleslavské Jednoty ČsOL.
Po ukončení oficiální části vzpomínkového aktu se hlavní aktéři projektu vyfotografovali u pomníku s manželi Rejchrtovými. Přátelské posezení v restauraci Celnice v Dolní Světlé. Přátelské posezení v restauraci Celnice v Dolní Světlé.

Po skončení vzpomínky na hraničním přechodu se všichni zúčastnění přesunuli k přátelskému posezení do restaurace Celnice v Dolní Světlé, tedy do objektu bývalého inspektorátu a oddělení finanční stráže. Právě odsud večer 22. září 1938 vyrazili sosáci k osvobození celního úřadu v Horní Světlé. V restauraci obdrželi všichni přítomní pamětní list a pohlednici pomníku.

Pohlednice pomníku. Pamětní list.

Další fotografie:

Vzpomínkové setkání 18. září 2004. Vzpomínkové setkání 18. září 2004. Vzpomínkové setkání 18. září 2004. Vzpomínkové setkání 18. září 2004.
Kdo má zájem o další informace, ať se obrátí na adresu: mbbb@seznam.cz. Děkujeme.
 

 


Stránky Lužických hor jsou umístěny na adrese: http://www.luzicke-hory.cz
Copyright (c) Jiří Kühn, 1997-2019.