Historické obrázky

Oybin

Na této meziválečné pohlednici vidíme nádraží úzkorozchodné železnice pod skalnatým hradním vrchem. Oproti dnešku bylo nádraží rozlehlejší a provoz na trati byl tak velký, že v roce 1913 musela být ze Žitavy postavena druhá kolej.
Tato pohlednice zachycuje konec úzkorozchodné dráhy pod mohutným skalním masivem hradního vrchu.
Na pohlednici z doby před 1. světovou válkou vidíme lázeňské letovisko s kostelem, malebně položené u paty skalnatého vrchu se zříceninami hradu a kláštera.
Pohlednice z počátku 20. století zachycuje noční atmosféru letoviska se zříceninami na hradním vrchu.
Na pohlednici z přelomu 19. a 20. století vidíme letovisko Oybin z částečně odlesněného vrchu Kleiner Töpfer. Na pravé straně se zvedá skalnatý hradní vrch a vlevo je vidět Hvozd s rozhlednou.
Na této pohlednici vidíme Oybin od Janských kamenů. Za lesem vlevo vyčnívá hradní vrch se zříceninami, za ním je ploché temeno hory Töpfer a úplně vpravo vystupuje skalisko Scharfensteinu.
Pohlednice z 1. poloviny 20. století zachycuje západní část letoviska a lesy kolem Hainbergu. V pozadí je vidět osadu Hain a hostinec na Janských kamenech (vpravo).
Tato pohlednice představuje bývalý hotel Engelmann v centru obce. Vlevo od něj vidíme hostinec Klosterhof a kostel pod hradním vrchem. Z lesů v pozadí vyčnívá špičatý Scharfenstein.
Na pohlednici Oybinu z roku 1932 je budova hostince Klosterhof (Klášterní dvůr) s kostelem na úpatí hradního vrchu.

Tato pohlednice zachycuje část hostince Klosterhof a za ním kostel, postavený v letech 1732-1734 na skalnatém svahu hradního vrchu.
Pohlednice z 1. poloviny 20. století zachycuje oybinský kostel, který je pozoruhodným klenotem celého letoviska.