Lužické hory
Česky Deutsch English Francais

Akce pro veřejnost

Evropská noc pro netopýry

Pátek 1. září 2006

zvětšit obrázek

      Akce k 10. Evropské noci pro netopýry se letos již počtvrté uskutečnila také v Lužických horách. Akci připravila pro všechny přátele přírody Správa CHKO Lužické hory ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody, Českým svazem pro ochranu netopýrů, Občanským sdružením přátel Lužických hor a Euro Bats.
      Všichni zájemci o netopýry se s nimi mohli podrobněji seznámit od 21.00 do 23.00 hodiny u Ledové jeskyně na Suchém vrchu. První část byla věnována poutavé přednášce Miroslava Joži o netopýrech, spojené s promítáním diapozitivů. Návštěvníci se mohli seznámit s různými druhy netopýrů, se způsobem jejich života i důvody jejich ochrany. Nejvíce však návštěvníky zajímaly praktické ukázky výzkumu i samotných živých netopýrů. Děti měly možnost pohladit si netopýra severního a z odchytu změřené netopýry opět vypustit do noční tmy. Odborník zatím odpovídal na všetečné otázky ostatních návštěvníků. U vstupu do Ledové jeskyně byly nataženy sítě a během noci se podařilo odchytit dvanáct netopýrů. Mezi odchycenými druhy se objevil netopýr severní (Eptesicus nilssonii), netopýr řasnatý (Myotis nattereri) či netopýr ušatý (Plecotus auritus).
      Zájemci si mohli zakoupit pohlednice, puzzle, leporelo či pexeso s netopýry. K dispozici byly i propagační materiály o Lužických horách. Hojné účasti na akci, kterou navštívilo přes stovku účastníků, přispělo bezmála i pěkné počasí. Všechny zájemce srdečně zveme na další Netopýří noc u Ledové jeskyně, která se bude konat první zářijový pátek roku 2007.

Projekt se konal za podpory Evropského sociálního fondu a Státního rozpočtu České republiky.

zvětšit obrázek zvětšit obrázek

 


Stránky Lužických hor jsou umístěny na adrese: http://www.luzicke-hory.cz
Copyright (c) Jiří Kühn, 1997-2019.