Projekt elektrického vedení 110kV přes Lužické hory

Novoborsko: Stožáry nechceme!

Nový Bor - Třetím rokem bojují lidé, ekologové, obce a města Novoborska proti stožárům vysokého napětí, které chce Severočeská energetika Děčín vést přes jejich pozemky, kolem jejich domů a napříč Lužickými horami. Energie by směřovala do Šluknovského výběžku. Lidé se bojí, že stožáry zničí kilometry lesů i ohrozí také jejich domy. Krom toho poukazují na skutečnost, že by energeticipři stavbě stožárů porušovali zákony. Nové vedení je však podle energetiků nezbytné. To staré již dosluhuje, množí se na něm závady a v případě větší poruchy hrozí celé oblasti, že zůstane řadu dní bez proudu. "V době, kdy svět je, pokud jde o ekologii, v obrovské krizi, mně stavba stožárů přijde přímo barbarská. A že by se někdo zabýval takovými detaily, jako že když někomu postavím vedle domu stožár vysokého napětí, tak snižuji hodnotu tohoto domu a podobně, tak to už vůbec nikoho nezajímá," říká Edvin Eichler z Arnultovic u Nového Boru. Stavba stožárů by nejvíce zasáhla obec Svor. "Energetici tvrdí, že nejvhodnější je vedení stožárů přes naši obec," řekla starostka Svoru Jaroslava Petrboková. "Jejich studie ale není objektivní. Je jasné, že nikdo z nás nechce, aby Šluknovsko bylo bez elektřiny, ale zároveň jsme si řekli, že pokud se bude stavět, tak se musí najít takový způsob, aby se při při něm neničila krajina a chráněné oblasti přírody." Podle Petrbokové by se mohlo využít třeba kabelové vedení či například nakupovat energii z Německa.

Eichler považuje studii energetiků za účelovou. "Nejvíc mně vadí, že v ní vůbec nejsou vyčísleny škody, pokud jde o krajinu. Lidé, kteří ji zpracovávali, nemají problém klidně posunout hranice chráněné krajinné oblasti. Nevadí jim, že padnou kilometry lesa, že příroda bude zničena," míní Eichler. Ten si myslí, že novou studii musí vypracovat lidé nezávislí a objektivní . Proti projektu je také občanské sdružení Luž. "Osobně se přikláním k variantě nákupu elektřiny z Německa. Za situace, kdy se blíží náš vstup do EU a bude možný volný pohyb lidí, zboží a kapitálu, by mohla volně kolovat i elektrická energie," říká za sdružení Jana Janoušková. Stejný názor zastává také starosta obce Okrouhlá Jiří Vosecký. "Kdo viděl studii, rychle pochopil, že je tendenční a v určitých pasážích se přímo snaží oklamat občany. V dokumentaci je například použita počítačová simulace, jak by sloupy vypadaly v krajině. My jsme nechali fotky posoudit a rozebrat odborníkovi a ukázalo se, že při simulaci byly použity 13-15 metrové sloupy, místo třicetimetrových, které by tam ve skutečnosti měly stát. Nikdo se také nezabývá tím, že celá výstavba by byla protizákonná, protože vůbec nerespektuje územní plány obcí a měst," zlobí se Vosecký. "Přece si energetici nemůžou myslet, že si všechno a všechny koupí. Pikantní je i jiná věc. Člověk, který byl zpracovatelem první studie o vlivu stožárů na životní prostředí, nastoupil mezitím na ministerstvo životního prostředí jako vedoucí odboru posuzování takových studií. A tento samý člověk před lety schvaloval územní plán Nového Boru! Nejspíš spoléhal na to, že lidé mají krátkou paměť."

Ekologové brání lesy, energetici obhajují stožáry.

Kácení lesů v chráněné krajinné oblasti je nepřijatelné také pro ekology. "Existují i jiné možnosti, než jen natažení drátů středem chráněné krajinné oblasti. Celá oblast žije a pravděpodobně v budoucnu ještě daleko více bude žít z turistiky. Kromě toho vykácení ochranného pásma může výrazně narušit stabilitu lesa," uvedl poslanec za Liberecký kraj František Pelc. Elektřinu lze podle něj na Šluknovsko přivést také z Hrádku nad Nisou přes německé území. "Němci ale trvají na tom, že by dráty musely vést pod zemí." Druhou možností je podle Pelce využít připravenou trasu vedení, ale kabely položit do země. Tomu všemu se však Severočeská energetika brání. "Náklady na vybudování podzemního vedení by překročily tři čtvrtě miliardy korun. To je o třetinu více, než je náš celoroční investiční plán," vysvětlil za distribuční společnost Martin Němeček. "Nadzemní vedení by se vešlo do dvou set milionů. Rozdíl v ceně by se pak musel odrazit i v ceně elektřiny a je otázka, zda by to lidé byli ochotní zaplatit," připomněl. Pelc však zmínil další možnost, jak proud na Šluknovsko dopravit. Podle něj by totiž mohla Severočeská energetika použít i stávající vedení. Stačilo by jej zrekonstruovat a posílit. Ani to se však společnosti nelíbí. "Současné vedení je jediné, které tam vede. To znamená, že jej ani nemůžeme na delší dobu vypnout, protože by celá oblast zůstala potmě," varoval Němeček. Připustil však, že je možné postavit podél dnešní trasy nové stožáry. Ani toto řešení však není podle něj ideální. "Pokud by tuto oblast postihla třeba námraza, byly by na tom obě vedení stejně. Podobně třeba kdyby vichřice vyvrátila sloup, tak by s sebou strhla i to druhé vedení," vysvětlil. "My musíme podle předpisů zajistit do určité doby po poruše obnovení dodávky proudu. Bez nového vedení to nedokážeme zaručit," dodal. Návrh přivést elektřinu z Německa podle něj také nic neřeší. "Oba státy používají odlišné soustavy. Na hranicích bychom proto museli postavit transformátor. Dráty od něj by zase vedly chráněnou oblastí, takže by se nic nezměnilo." Pochopení pro energetiky však nemají ani na kraji. Podle radního pro životní prostředí Radima Ziky chystá Liberecký kraj zamítavé stanovisko. "Nikdo nezpochybňuje potřebu zásobovat Šluknovsko proudem. Nedovedu si ale představit, že bychom se postavili proti názorům stovek lidí, kteří si nepřejí mít nad hlavou dráty vysokého napětí," konstatoval. Stejně se k tomu staví i Správa Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Lukáš Kobera, Magda Jogheeová
MF DNES, příloha: Liberecký kraj, 13.2.2003

Zpět