Lužické hory
Česky Deutsch English Francais

Akce pro veřejnost

Advent v lese

úterý 18. prosince - ZŠ Jezvé
středa 19. prosince - ZŠ Jablonné v Podještědí

      Vánoční svátky by měly být svátky klidu, ale v dnešní uspěchané době se málokomu daří splnit poslání Vánoc.
      Aktivitu jsme zahájili povídáním o významu vánočního období, o koledování, o významu adventu a adventního věnce…. Důležitou součástí Vánoc jsou zvyky, které jsme si připomněli i prakticky - pouštění lodiček, rozkrajování jablka, loupání ořechu, házení botou, šupina pod talířem, jmelí….Ovšem ve všech zemích nemají stejné vánoční zvyky a tak jsme malinko nahlídli do Norska, Velké Británie, Itálie či Řecka. Dalším vánočním zvykem je skládání a stavění betlémů z různých materiálů. K porozumění nám pomohla povídka o Cestě do Betléma.
      V zimě je velice důležité postarat se nejen o hospodářská zvířata, ale i o zvířátka v lese. Proto jsme jim vyrobili krmítka dle následujícího postupu:

Příprava přírodního krmítka pro ptáčky

Pomůcky: ztužený tuk, drobky chleba, ptačí zob, mák, obilí, strouhanka, semena slunečnice, řepky, proso, ovesné vločky, kroupy, vlašské ořechy, otruby, ječmen, semena plevelů, otevřené šišky, provázek, hrnec, vařič nebo sporák.

Postup: Na plotně rozehřejeme tuk a nasypeme do něj vše co máme k dispozici z uvedených surovin a promícháme. Šišku si připravíme tak, že ji pověsíme na provázek za špičku a vzniklé „kapsičky“ naplníme smíchanou hmotou a dáme ztuhnout. Ztuhlé věšíme na strom tak vysoko, aby na krmítko ze země nevyskočila kočka.

Umístěním krmítek v dostatečné výšce na stromy a položením tvrdého chleba, kaštanů, jablek, mrkve a dalších vhodných potravin pod keře jsme zdárně ukončili poslední akci v roce 2007. Pro všechny zájemce je již připraven program na příští rok.

 


Stránky Lužických hor jsou umístěny na adrese: http://www.luzicke-hory.cz
Copyright (c) Jiří Kühn, 1997-2019.