Lužické hory
Česky Deutsch English Francais

Akce pro veřejnost

Vítání ptačího zpěvu a vernisáž výstavy výtvarných prací

Sobota 5. května 2007

zvětšit obrázek

      Kolem 200 příznivců lužickohorské přírody se rozhodlo strávit slunečné dopoledne na Bredovském letohrádku u zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí. V sobotu 5. května zde proběhla slavnostní vernisáž výstavy dětských výtvarných prací, které vznikly v rámci již pátého ročníku projektu "Den pro ekologii" pořádaného Občanským sdružením přátel Lužických hor a Správou CHKO Lužické hory ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě a ekoporadnou Orsej při VMG v České Lípě, městem Nový Bor, za podpory Libereckého kraje a dalších.
      Po slavnostním zahájení výstavy a hudebním a tanečním vystoupení dětí z MŠ Preciosa z Jablonného v Podještědí proběhlo vyhlášení výsledků soutěže. Pro autory 32 nejnápaditějších prací byly připraveny hodnotné ceny a osm vítězných obrázků si mohli účastníci vernisáže odnést v podobě pohlednic. Ty může získat také každý, kdo si přijde do konce října výstavu na Bredovský letohrádek prohlédnout. Mezi autory oceněné pohlednicí patří Iva Růžičková, Michaela Nováková, Klára Rákosníková, Sandra Franková, Petra Antošová, Barbora Hofmanová, Jakub Klíma a Marie Barkmanová.
      Do soutěže bylo zasláno téměř 800 obrázků a prostorových výtvarných prací na téma bezobratlí. „Jsem překvapena, jaké množství zajímavých a nápaditých výtvarných technik děti při své práci použily a nejraději bychom ocenili každého umělce, který se soutěže zúčastnil,“ řekla Kristýna Pištová z Občanského sdružení přátel Lužických hor. Zapojily se děti z 24 základních, speciálních a mateřských škol Libereckého kraje. Přijměte tedy naše srdečné pozvání na tuto výtvarnou výstavu na letohrádku. Věříme, že se vám bude líbit.
      Program pro nadšené ochránce přírody zde však byl připraven již před vernisáží od sedmé hodiny ranní. Letos počtvrté se v Lužických horách připojili k celosvětové akci "Vítání ptačího zpěvu". Zkušení ornitologové, Mgr. Martin Pudil a Mgr. Jitka Thelenová, vedli po okolí Lemberku přírodovědnou vycházku s výukou "ptačí řeči". Letošní vycházka nebyla ochuzena ani o nejzajímavější a nejvyhledávanější aktivitu odchytu a kroužkování ptáků. Děti samotné se staly aktéry při vypouštění ptáčků zpět do přírody a jejich nadšení se nedalo skrýt.
      Před Bredovským letohrádkem bylo pro návštěvníky připraveno občerstvení, ochutnávka různých druhů medů, ukázka skleněného úlu a povídání o včelách.
      Akce "Den pro ekologii", letos na téma „bezobratlí“, proběhne na Bredovském letohrádku ve čtvrtek 14. června a je určena pro žáky základních škol z regionu.

zvětšit obrázek zvětšit obrázek zvětšit obrázek zvětšit obrázek

 


Stránky Lužických hor jsou umístěny na adrese: http://www.luzicke-hory.cz
Copyright (c) Jiří Kühn, 1997-2019.